Author name: Prasanna

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Ex 12.3

Haryana State Board HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Ex 12.3 Textbook Exercise Questions and Answers.

Haryana Board 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Exercise 12.3

Question 1.
If m = 2, find the value of:
(i) m – 2
(ii) 3m – 5
(iii) 9 – 5m
(iv) 3m2 – 2m – 7
(v) \(\frac{5 m}{2}\) – 4
Solution:
(i) m – 2 – 2 – 2 = 0
(ii) 3m – 5 = 3(2) – 5 = 6 – 5 = 1
(iii) 9 – 5 m = 9 – 5(2) = 9 – 10 = – 1.
(iv) 3m2 – 2m – 7
= 3(2)2 – 2(2) – 7
= 3 × 4 – 4 – 7
= 12 – 4 – 7 = 8 – 7 = 1
(v) \(\frac{5 m}{2}\) – 4 = \(\frac{5 \times 2}{2}\) – 4
= \(\frac{10}{2}\) – 4 = 5 – 4 = 1

Question 2.
If P = – 2, find the value of;
(i) 4p + 7
(ii) – 3p2 + 4p + 7
(iii) – 2p2 – 3p2 + 4p + 7, when p = – 2.
Solution:
(i) 4p + 7 = 4(- 2) + 7 = – 8 + 7
= -1

(ii) – 3(-p)2 + 4(-p) + 7
= – 3(- 2)2 + 4(- 2) + 7
= – 3 × 4 + 4 × -2 + 7
= – 12 – 8 + 7
= – 13.

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Ex 12.3

(iii)- 2p2 – 3p2 + 4p + 7
= -2(-2)2 – 3(- 2)2 + 4 × (- 2) + 7
= -2 × 4 – 3 × 4 + 4 × – 2 + 7
= -8 – 12 – 8 + 7
= -21.

Question 3.
Find the value of the following expressions, when x = – 1.
(i) 2x- 7
(ii) -x + 2
(iii) x2 + 2x + 1
(iv) 2x2 – x – 2.
Solution:
(i) 2x – 7 = 2(-1) – 7 = -2 – 7
= -9

(ii) -x + 2 = – (-1) + 2
= 1 + 2 = 3

(iii) x2 + 2x + 1
= (- 1)2 + 2(- 1) + 1
= 1 – 2 + 1 = 0.

(iv) 2x2 – x – 2 = 2(- 1)2 – (- 1) – 2
= 2 × 1 + 1 – 2
= 2 + 1 – 2
= 3 – 2 = 1.

Question 4.
If a = 2, b = – 2, find the value of:
(i) a2 + b2
(ii) a2 + ab + b2
(iii) a2 – b22.
Solution:
(i) a2 + b2 = (2)2 + (- 2)2
= 4 + 4
= 8

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Ex 12.3

(ii) a2 + ab + b2 = (2)2 + 2 x -2 + (-2)2
= 4 – 4 + 4
= 8 – 4 = 4.

(iii) a2 – b2 = (2)2 – (- 2)2
= 4 – 4
= 0.

Question 5.
When a = 0, b = -1, find the value of the given expressions:
(i) 2a+2b
(ii) 2a2 + b2 + 1
(Hi) 2a2b + 2ab2 + ab
(iv) a2 + ab + 2.
Solution:
(i) 2a + 2b = 2 × 0 + 2(- 1)
= 0 + (- 2) = – 2

(ii) 2a2 + b2 + 1 = 2(0)2 + (- 1)2 + 1
= 2 × 0 + 1 + 1
= 1 + 1 = 2.

(iii) 2a2b + 2ab2 + ab
= 2(0)2 (- 1) + 2 × 0(- 1)2 + 0 × – 1
= 2 × 0 × (-1) + 2 × 0 × 1 + 0
= 0 + 0 + 0 = 0

(iv) a2 + ab + 2
a = 0
b = -1
= (0)2 + (0) (- 1) + 2
= 0 + 0 + 2 = 2.

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Ex 12.3

Question 6.
Simplify the expressions and find the value of x is 2.
(i) x + 7 + 4(x – 5)
(ii) 3(x + 2) + 5x – 7
(iii) 6x + 5(x-2)
(iv) 4(2x – 1) + 3x + 11
Solution:
(i) x + 7 + 4(x – 5)
= x + 7 + 4x – 20
= 2 + 7 + 4 × 2 – 20
= 9 + 8 – 20
= 17 – 20 = – 3.

(ii) 3(x + 2) + 5x – 7
= 3x + 6 + 5x – 7
= 3 × 2 + 6 + 5 × 2 – 7
= 6 + 6 + 10 – 7
= 12 + 10 – 7
= 22 – 7 = 15.

(iii) 6x + 5(x – 2) = 6x + 5x – 10
= 6 × 2 + 5 × 2 – 10
= 12 + 10 – 10
= 22 – 10 = 12.

(iv) 4(2x – 1) + 3x + 11
= 8x – 4 + 3x + 11
= 8 x 2 – 4 + 3 x 2 + 11
= 16 – 4 + 6 + 11
= 12 + 6 + 11
= 18 + 11
= 29.

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Ex 12.3

Question 7.
Simplify these expressions and find their yalue of x = 3, a = – 1, b = – 2,
(i) 3x – 5 -x + 9
(ii) 2 – 8x + 4x + 4
(iii) 3a + 5 – 8a + 1
(iv) 10 – 3b – 4 – 5b
(v) 2a – 2b – 4 – 5 + a.
Solution:
(i)3x – 5 – x + 9
= 3 × 3 – 5 – 3 + 9
= 9 – 5 – 3 + 9
= 4 – 3 + 9
= 1 + 9 = 10.

(ii) 2 – 8x + 4x + 4
= 2 – 8 × 3 + 4 × 3 + 4
= 2 – 24 + 12 + 4
= 18 – 24 = – 6.

(iii) 3a + 5 – 8a + 1
= 3(- 1) + 5 – 8(- 1) + 1
= -3 + 5 + 8 + 1
= 2 + 8 + 1 = 11.

(iv) 10 – 3b – 4 – 5b
= 10 – 3(-2) – 4 – 5(-2)
= 10 + 6 – 4 + 10
= 16 – 4 + 10 = 12 + 10
= 22.

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Ex 12.3

(v) 2a -26-4-5 + a
= 2(-1) – 2(-2) – 4 – 5 + (-1)
= -2 + 4 – 4 – 5 – 1
= 2 – 9 – 1
= 2 – 10 = -8.

Question 8.
(a) If z = 10, find the value of z3 – 3(z -10).
(6) If p = -10 find the value of p2 – 2p – 100.
Solution:
(a) z3 – 3(z -10)
= (10)3 – 3(10-10)
= 1000 – 3 x 0
= 1000 – 0 = 1000

(b) p2 – 2p – 100 = (- 10)2 – 2 x (- 10) – 100
= 100 + 20 – 100
= 120 – 100 = 20.

Question 9.
What should be the value of a if the value of 2x2 + x – a equals to 5, when x = 0 ?
Solution:
2x2 + x – a = 5
2(0)2 + 0 – a = 5
or 2 x 0 + 0 – a = 5
or -a = 5 or a = -5

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Ex 12.3

Question 10.
Simplify the expression and find its value when a = 5 and b = – 3, 2(a2 + ab) + 3 – ab.
Solution:
2(a2 + ab) + 3 – ab
= 2a2 + 2ab + 3 – ab
= 2a2 + ab + 3
= 2 × (5)2 + (5) × (-3) + 3
= 2 × 25 + (- 15) + 3
= 50 – 15 + 3
= 53 – 15 = 38.

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Ex 12.3 Read More »

HBSE 6th Class Sanskrit Solutions Ruchira Bhag 1 Haryana Board

HBSE 6th Class Sanskrit Solutions Ruchira Bhag 1 Haryana Board Read More »

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Ex 12.2

Haryana State Board HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Ex 12.2 Textbook Exercise Questions and Answers.

Haryana Board 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Exercise 12.2

Question 1.
Simplify combining like terms :
(i) 21b – 32 + 7b – 20b
(ii) – z2, + 13z2 -5z + 7z3 – 15z
(iii) p-(p-q)-q- (q – p)
(iv) 3a – 2b – ab – (a -b + ab) + 3ab + b-a
(v) 5x2y – 5x2 + 3yx2 – 3y2 + x2 – y2 + 8xy2 – 3y2
(vi) (3y2 + 5y – 4) – (8y – y2 – 4)
Solution:
(i) 21b – 32 + 7b – 20b
Rearranging terms:
= 21b + 7b – 20b – 32
= 28b – 20b – 32 = 8b – 32.

(ii) -z2 + 13z2 – 5z + 7z3 – 15z
Rearranging terms:
= 7z3 – z2 + 13z2 – 5z – 15z
= 7z3 + 12z2 – 20z

(iii) p – (p – q) – q – (q – p)
= P – P + q – q – q + p
Rearranging terms:
= p – p + p + q – q – q
= p – q

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Ex 12.2

(iv) 3a-2b — ab — (a-b+ab) + 3ab + b—a
= 3a – 2b – ab – a + b – ab + 3ab + b – a
Rearranging terms:
= 3a – a – a – 2b + b + b – ab – ab + 3ab
= 3a – 2a – 2b – 2ab + 3ab
= a + ab.

(v) 5x2y — 5x2 + 3yx2 — 3y2 + x2 — y2 + 8xy2 – 3y2.
Rearranging terms:
= 5x2y + 3yx2 – 5x2 + x2 – 3y2 – y2 – 3y2 + 8xy2.
= 8x2y – 4x2 – 7y2 + 8xy2

(vi) (3y2 + 5y – 4) – (8y -y2 – 4).
= 3y2 + 5y – 4 – 8y + y2 + 4
Rearranging terms:
= 3y2 + y2 + 5y – 8y – 4 + 4
= 4y2 + 3y.

Question 2.
Add:
(i) 3mn, – 5mn, 8 mn, – 4 mn.
(ii) t – 8tz, 3tz -z, z- t.
(iii) – 7mn + 5, 12mn +2, 9 mn -8, -2mn- 3.
(iv) a + b-3, b-a + 3, a-b + 3.
(v) 14x + 10y – 12xy – 13, 18-7x- 10y + 8xy, 4xy.
(vi) 5m – 7n, 3n – 4m + 2, 2m – 3mn – 5.
(vii) 4x2y, – 3xy2, – 5xy2, 5x2y.
(viii) 3p2q2 – 4pq + 5, – 10p2q2,15+9pq + 7p2q2.
(ix) ab – 4a, 4b – ab, 4a – 4b.
(x) x2 – y2 – 1, y2 – 1 – x2, 1 – x2 – y2.
Solution:
(i) 3mn + (- 5mn) + 8 mn + (- 4mn)
= 3mn + 8mn – 5mn – 4mn
[Rearranging Terms]
= 11mn – 9mn – 2mn.

(ii) t – 8tz + 3tz -z + z -t
= t – t – z + z – 8tz + 3tz
[Rearranging Terms]
= – 5 tz.

(iii) – 7mn + 5 + 12mn + 2 + 9mn – 8 + (- 2 mn) – 3
= 12mn + 9mn – 7mn – 2mn + 5 + 2 – 8 – 3
[Rearranging Terms]
= 12mn – 4.

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Ex 12.2

(iv) a + b – 3 + b – a + 3 + a – b + 3
= a- a + a + b + b – b + 3 + 3 – 3
[Rearranging Terms]
= a + b + 3.

(v) 14x + 10y – 12rxy – 13 + 18 – 7x – 10y + 8xy + 4xy
= 14x – 7x – 12xy + 8xy + 4xy + 10y – 10y + 18 – 13
[Rearranging Terms]
= 7x + 5.

(vi) 5m – 7n + 3n – 4m + 2 + 2m – 3mn – 5
= 5m- 4m + 2m -7n + 3n – 3mn -5 + 2
[Rearranging Terms]
= 3 m – 4n – 3 mn – 3.

(vii) 4x2y + (- 3xy2) + (- 5xy2) + 5x2y
= 4x2y + 5xy – 5xy2 + 3xy2
[Rearranging Terms]
= 9x2y – 8xy2.

(viii) 3p2q2 – 4pq + 5 + (- 10 p2q2) + 15 + 9pq + 7p2q2
= 3p2q2 -10p2q2 + 7p2q2 + 9pq – 4pq + 15 + 5 [Rearranging Terms]
= 5pq + 20.

(ix) ab – 4a + 46 – ab + 4a – 46
= ab – ab – 4a + 4a + 46 – 46
[Rearranging Terms]
= 0.

(x) x2 – y2 – 1 + y2 – 1 – x2 + 1 – x2 – y2
= x2 – x2 – x2 – y2 + y2 – y2 – 1 – 1 + 1.
= x2 – y2 – 1.

Question 3.
Subtract:
(i) – 5y2 from y2.
(ii) 6xy from – 12xy
(iii) (a – b) from (a + b)
(iii) a(b – 5) from b(5 – a)
(v) – m2 + 5mn from 4m2 – 3mn + 8
(vi) -x2 + 10x – 5 from 5x – 10
(vii) 5a2 – 7ab + 5b2 from 3ab – 2a2 – 2b2
(viii) 4pq – 5q2 – 3p2 from 5p2 + 3q2 – pq
Solution:
(i) – 5y2 from y2.
= y2 – 5y2 = – 4y2.

(ii) 6xy from – 12xy
= – 12xy – 6xy = – 18xy.

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Ex 12.2

(iii) (a – b) from (a + b)
= (a + b) – (a – b)
= a + b – a + b
= a – a + b + b = 2b.

(iv) a(b- 5) from b (5 – a)
= b(5 – a) – a(b – 5)
= 5b – ab – ab + 5a
= 5a + 5b – 2ab

(v) – m2 + 5mn from 4m2 – 3mn + 8
= (4m2 – 3mn + 8) — (— m2+ 5 mn)
= 4m2 – 3mn + 8 + m2 – 5 mn
= 5m2 – 8mn + 8.

(vi) -x2 + 10x – 5 from 5x – 10
= 5x -10 – (-x2 + 10x – 5)
= 5x – 10 + x2 – 10x + 5
= x2 – 5x – 5

(vii) 5a2 – 7ab + 5b2 from 3ab – 2a2 – 2b2
= 3ab – 2a2 – 2b2 – (5a2 – 7ab + 5b2)
= 3ab – 2a2 – 2b2 – 5a2 + 7ab – 5b2
= (- 2a2 – 5a2) + (-2b2 – 5b2) + (3b + 7ab)
= -7a2 – 7b2 + 10ab

(viii) 4pq – 5q2 – 3p2 from 5p2 + 3q2 – pq
= 5p2 + 3q2 – pq – (4pq – 5q2 – 3p2)
= 5p2 + 3q2 – pq – 4pq + 5q2 + 3p2
= (5p2+ 3p2) + (3q2+5q2) + (-pq – 4pq)
= 8p2 + 8q2 -5pq.

Question 4.
(a) What should be added to x2 + xy + y2 to obtain 2x2 + 3xy ?
(b) What should be subtracted from 2a + 8b + 10 to get – 3a + 7b + 16 ?
Solution:
(a) (2x2 + 3xy) – (x2 + xy + y2)
= 2x2 + 3xy – x2 – xy – y2
= 2x2 – x2 + 3xy – xy – y2
= x2 + 2xy – y2.

(b) (2a + 8b + 10)-(-3a + 7b + 16)
= 2a + 8b + 10 + 3a – 7b – 16
= 2a + 3a + 8b – 7b + 10 – 16
= 5a + b – 6

Question 5.
(a) What should be taken away from 3x2 – 4y2 + 5xy + 20 to obtain – x2 – y2 + 6xy + 20?
Solution:
(a) (3x2 – 4y2 + 5xy + 20) – (- x2 – y2 + 6xy + 20)
= 3x2 – 4y2 + 5xy + 20 + x2 + y2 – 6xy – 20
= 3x2 + x2 – 4y2 + y2 + 5xy – 6xy + 20 – 20
= 4x2 – 3y2 – xy.

Question 6.
(a) From the sum of 3x – y + 11 and-y – 11, subtract 3x – y – 11.
(6) From the sum of 4 + 3x and 5 – 4x + 2x2, subtract the sum of 3x2– 5x and -x2 + 2x + 5.
Solution:
(a) (3x – y + 11) + (-y – 11)
= 3x – y + 11 – y – 11
= 3x – y – y + 11 – 11
= 3x – 2y
Then, subtract 3x -y – 11 from obtained expression:
(3ac – 2y) – (3x-y- 11)
= 3x — 2y — 3x+y + 11
= 3x – 3x – 2y + y + 11
= -y + 11

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Ex 12.2

(b) (4 + 3x) + (5 – 4x + 2x2 )
= 4 + 3x + 5 – 4x + 2x2
= 3x – 4x + 4 + 5 + 2x2
= – x + 9 + 2x2
Then, (3x2 – 5x) + (- x2 + 2x + 5)
= 3x2 – 5x – x2 + 2x + 5
= 3x2 – x2 – 5x + 2x + 5
= 2x2 – 3x + 5
Then according to question :
= (-x + 9 + 2x2) – (2x2 – 3x + 5)
= – x + 9 + 2x2 – 2x2 + 3x – 5
= – x + 3x + 2x2 – 2x2 + 9 – 5
= + 2x + 4 = 2x + 4.

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Ex 12.2 Read More »

HBSE 6th Class Maths Solutions Haryana Board

Haryana Board HBSE 6th Class Maths Solutions

HBSE 6th Class Maths Solutions in English Medium

HBSE 6th Class Maths Chapter 1 Knowing Our Numbers

HBSE 6th Class Maths Chapter 2 Whole Numbers

HBSE 6th Class Maths Chapter 3 Playing With Numbers

HBSE 6th Class Maths Chapter 4 Basic Geometrical Ideas

HBSE 6th Class Maths Chapter 5 Understanding Elementary Shapes

HBSE 6th Class Maths Chapter 6 Integers

HBSE 6th Class Maths Chapter 7 Fractions

HBSE 6th Class Maths Chapter 8 Decimals

HBSE 6th Class Maths Chapter 9 Data Handling

HBSE 6th Class Maths Chapter 10 Mensuration

HBSE 6th Class Maths Chapter 11 Algebra

HBSE 6th Class Maths Chapter 12 Ratio and Proportion

HBSE 6th Class Maths Chapter 13 Symmetry

HBSE 6th Class Maths Chapter 14 Practical Geometry

HBSE 6th Class Maths Solutions in Hindi Medium

HBSE 6th Class Maths Chapter 1 अपनी संख्याओं की जानकारी

  • Chapter 1 अपनी संख्याओं की जानकारी Intext Questions
  • Chapter 1 अपनी संख्याओं की जानकारी Ex 1.1
  • Chapter 1 अपनी संख्याओं की जानकारी Ex 1.2
  • Chapter 1 अपनी संख्याओं की जानकारी Ex 1.3

HBSE 6th Class Maths Chapter 2 पूर्ण संख्याएँ

  • Chapter 2 पूर्ण संख्याएँ Intext Questions
  • Chapter 2 पूर्ण संख्याएँ Ex 2.1
  • Chapter 2 पूर्ण संख्याएँ Ex 2.2
  • Chapter 2 पूर्ण संख्याएँ Ex 2.3

HBSE 6th Class Maths Chapter 3 संख्याओं के साथ खेलना

  • Chapter 3 संख्याओं के साथ खेलना Intext Questions
  • Chapter 3 संख्याओं के साथ खेलना Ex 3.1
  • Chapter 3 संख्याओं के साथ खेलना Ex 3.2
  • Chapter 3 संख्याओं के साथ खेलना Ex 3.3
  • Chapter 3 संख्याओं के साथ खेलना Ex 3.4
  • Chapter 3 संख्याओं के साथ खेलना Ex 3.5
  • Chapter 3 संख्याओं के साथ खेलना Ex 3.6
  • Chapter 3 संख्याओं के साथ खेलना Ex 3.7

HBSE 6th Class Maths Chapter 4 आधारभूत ज्यामितीय अवधारणाएँ

  • Chapter 4 आधारभूत ज्यामितीय अवधारणाएँ Intext Questions
  • Chapter 4 आधारभूत ज्यामितीय अवधारणाएँ Ex 4.1
  • Chapter 4 आधारभूत ज्यामितीय अवधारणाएँ Ex 4.2
  • Chapter 4 आधारभूत ज्यामितीय अवधारणाएँ Ex 4.3
  • Chapter 4 आधारभूत ज्यामितीय अवधारणाएँ Ex 4.4
  • Chapter 4 आधारभूत ज्यामितीय अवधारणाएँ Ex 4.5
  • Chapter 4 आधारभूत ज्यामितीय अवधारणाएँ Ex 4.6

HBSE 6th Class Maths Chapter 5 प्रारंभिक आकारों को समझना

  • Chapter 5 प्रारंभिक आकारों को समझना Intext Questions
  • Chapter 5 प्रारंभिक आकारों को समझना Ex 5.1
  • Chapter 5 प्रारंभिक आकारों को समझना Ex 5.2
  • Chapter 5 प्रारंभिक आकारों को समझना Ex 5.3
  • Chapter 5 प्रारंभिक आकारों को समझना Ex 5.4
  • Chapter 5 प्रारंभिक आकारों को समझना Ex 5.5
  • Chapter 5 प्रारंभिक आकारों को समझना Ex 5.6
  • Chapter 5 प्रारंभिक आकारों को समझना Ex 5.7
  • Chapter 5 प्रारंभिक आकारों को समझना Ex 5.8
  • Chapter 5 प्रारंभिक आकारों को समझना Ex 5.9

HBSE 6th Class Maths Chapter 6 पूर्णांक

  • Chapter 6 पूर्णांक Intext Questions
  • Chapter 6 पूर्णांक Ex 6.1
  • Chapter 6 पूर्णांक Ex 6.2
  • Chapter 6 पूर्णांक Ex 6.3

HBSE 6th Class Maths Chapter 7 भिन्न

  • Chapter 7 भिन्न Ex 7.1
  • Chapter 7 भिन्न Ex 7.2
  • Chapter 7 भिन्न Ex 7.3
  • Chapter 7 भिन्न Ex 7.4
  • Chapter 7 भिन्न Ex 7.5
  • Chapter 7 भिन्न Ex 7.6

HBSE 6th Class Maths Chapter 8 दशमलव

  • Chapter 8 दशमलव Intext Questions
  • Chapter 8 दशमलव Ex 8.1
  • Chapter 8 दशमलव Ex 8.2
  • Chapter 8 दशमलव Ex 8.3
  • Chapter 8 दशमलव Ex 8.4
  • Chapter 8 दशमलव Ex 8.5
  • Chapter 8 दशमलव Ex 8.6

HBSE 6th Class Maths Chapter 9 आँकड़ों का प्रबंधन

  • Chapter 9 आँकड़ों का प्रबंधन Intext Questions
  • Chapter 9 आँकड़ों का प्रबंधन Ex 9.1
  • Chapter 9 आँकड़ों का प्रबंधन Ex 9.2
  • Chapter 9 आँकड़ों का प्रबंधन Ex 9.3
  • Chapter 9 आँकड़ों का प्रबंधन Ex 9.4

HBSE 6th Class Maths Chapter 10 क्षेत्रमिति

  • Chapter 10 क्षेत्रमिति Intext Questions
  • Chapter 10 क्षेत्रमिति Ex 10.1
  • Chapter 10 क्षेत्रमिति Ex 10.2
  • Chapter 10 क्षेत्रमिति Ex 10.3

HBSE 6th Class Maths Chapter 11 बीजगणित

  • Chapter 11 बीजगणित Intext Questions
  • Chapter 11 बीजगणित Ex 11.1
  • Chapter 11 बीजगणित Ex 11.2
  • Chapter 11 बीजगणित Ex 11.3
  • Chapter 11 बीजगणित Ex 11.4
  • Chapter 11 बीजगणित Ex 11.5

HBSE 6th Class Maths Chapter 12 अनुपात और समानुपात

  • Chapter 12 अनुपात और समानुपात Intext Questions
  • Chapter 12 अनुपात और समानुपात Ex 12.1
  • Chapter 12 अनुपात और समानुपात Ex 12.2
  • Chapter 12 अनुपात और समानुपात Ex 12.3

HBSE 6th Class Maths Chapter 13 सममिति

  • Chapter 13 सममिति Intext Questions
  • Chapter 13 सममिति Ex 13.1
  • Chapter 13 सममिति Ex 13.2
  • Chapter 13 सममिति Ex 13.3

HBSE 6th Class Maths Chapter 14 प्रायोगिक ज्यामिती

  • Chapter 14 प्रायोगिक ज्यामिती Intext Questions
  • Chapter 14 प्रायोगिक ज्यामिती Ex 14.1
  • Chapter 14 प्रायोगिक ज्यामिती Ex 14.2
  • Chapter 14 प्रायोगिक ज्यामिती Ex 14.3
  • Chapter 14 प्रायोगिक ज्यामिती Ex 14.4
  • Chapter 14 प्रायोगिक ज्यामिती Ex 14.5
  • Chapter 14 प्रायोगिक ज्यामिती Ex 14.6

HBSE 6th Class Maths Solutions Haryana Board Read More »

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Ex 12.1

Haryana State Board HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Ex 12.1 Textbook Exercise Questions and Answers.

Haryana Board 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Exercise 12.1

Question 1.
Get the algebraic expressions in the following cases using variables, constants and arithmetic operations.
(i) Subtraction of z from y.
(ii) One half of the sum of number x and y.
(iii) The number z multiplied by itself.
(iv) One fourth of the product of number p and q.
(v) Number x and y both squared and added.
(vi) Number 5 added to three times and product of number m and n.
(vii) Product of numbers y and z subtracted from 10.
(viii) Sum of numbers a and b subtracted from their product.
Solution:
(i) y -z
(ii) \(\frac{1}{2}\) (x + y)
(iii) z x z =z2
(iv) \(\frac{1}{4}\) (p x q) = \(\frac{1}{4}\) (pq) = \(\frac{pq}{4}\)
(v) x2 + y2
(vi) 3mn + 5
(vii) 10 – yz
(viii) ab – (a + b)

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Ex 12.1

Question 2.
(i) Identify the terms and their factors in the foUowing expressions. Show the terms and factors by tree diagrams.
(a) x – 3
(b) 1 + x + x2
(c) y – y3
(d) 5xy2 + 7x2y
(e) -ab + 2b2 – 3a2
(ii) Identify terms and factors in the expressions given below:
(a) -4x + 5
(b) -4x + 5y
(e) 5y + 3y2
(d) xy + 2x2y2
(e) pq+q
(f) 1.2ab – 2.4b + 3.6a
(g.) \(\frac{3}{4} x+\frac{1}{4} h\)
(h) \(\frac{l+m}{5}\)
[Hint: Separate l and m terms]
(j) 0.1p2 + 0.2q2
(j) \(\frac{3}{4}\) (a – b) + \(\frac{7}{4}\)
[Hint: Open the brackets]
Solution:
(i) (a) x – 3: In this expression x – 3 consists two terms x and -3.
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Ex 12 (1)
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Ex 12 (2)

(ii) (a) – 4x + 5.
The expression (- 4x + 5) consists of two terms – 4x and 5. The term – 4x is product of – 4 and x. And the term 5 has only one factor that is 5.
Terms are – 4x and 5.
Factors are-4 andx, of-4x and factor 5 of 5.

(b) -4x + 5y
In the expression -4x + 5y The terms are – 4x and 5y and factors are- 4 and x of-4x and 5 andy of 5y.

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Ex 12.1

(c) 5y + 3y2
In the expression 5y + 3y2
The terms are 5y and 3y2 and factors are 5 and y of 5y, 3, y and y of 3y2.

(d) xy + 2x2y2
In the expression xy + 2x2y2
The terms are xy and 2x2y2
And factors are x and y of xy and 2, x, x, y and y of 2x2y2.

(e) pq + q
In the expression pq + q.
The terms are pq and q.
The factors are p and q of pq and q of q because q has only one factor.

(f) In the expression 1.2ab – 2.4b + 3.6a
The terms are 1.2ab, 2.4b and 3.6a and
factors are 1.2, a and b of 1.2ab, 2.4, and 6 of 2.4b; 3.6 and a of 3.6a.

(g) \(\frac{3}{4} x+\frac{1}{4}\)
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Ex 12 (3)

(i) 0.1p2 + 0.2q2
In this expression 0.1 p2 + 0.2 q2
The terms are 0.1 p2 and 0.2 q2 and factors are 0.1, p, p of 0.1 p2 and 0.2, q, q of 0.2 q2.
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Ex 12 (4)

Question 3.
Identify the numerical co¬efficients of terms other than constants in the following expressions:
(i) 5-3t2
(ii) 1 + t + t2 + t3
(iii) x + 2xy + 3y
(iv) 100 m + 1000 n
(v) – p2q2 + 7pq
(vi) 1.2a + 0.8 b
(vii) 3.14 r2
(viii) 2(l + b)
(ix) 0.1 y + 0.01 y2.
Solution:

ExpressionTerms

Numerical Co-efficient

(i) 5 – 3t2-3t2-3
(ii) 1 + t + t2 + t3t
t2
t3
1
1
1
(iii) x + 2xy + 3yx
2xy
3y
1
2
3
(iv) 100 m + 1000 n100 m
1000 n
100
1000
(v) – p2q2 + 7pq-(p2q2)
7pq
-1
7
(vi) 1.2a + 0.861.2a
0.86
1.2
0.8
(vii) 3.14 r23.14 r23.14
(viii) 2(l + b) = 2l + 2b2l
2b
2
2
(ix) 0.1y + 0.01 y20.1y
0.01y2
0.1
0.01

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Ex 12.1

Question 4.
(a) Identify terms which contain x and give the co-efficient of x.
(i) y2x + y
(ii) 13y2 – 8yx
(iii) x + y + 2
(iv) 5 + z + zx
(v) 1 + x +xy
(vi) 12xy2 + 25
(vii) 7x + xy2
(b) Identify terms which contains y2 and give the co-efficient of y2.
(i) 8 – xy2
(ii) 5y2 + 7x
(iii) 2x2y – 15xy2 + 7y2
Solution:
(a)

ExpressionTerms – with factor (x)Co-efficient of x
(i) y2x + yy2xy2
(ii) 13y2 – 8yx-8yx-8y
(iii) x + y + 2x1
(iv) 5 + z + zxzxz
(v) 1 + x + xyx
xy
1
y
(vi) 12xy2 + 2512xy212y2
(vii) 7x + xy27x
xy2
7
y2

(b)

ExpressionTerms with factor y2Co-efficient of y2
(i) 8-xy2-xy2– X
(ii) 5y2 + 7x5y25
(iii) 2xy2 – 15xy2 + 7y22xy2
-15xy2
7y2
2x
-15x
7

Question 5.
Classify into monomials, binomials and trinomials. Give reasons for your answer:
(i) 4y – 7z
(ii) y2
(iii) x + y – xy
(iv) 100
(v) ab-a-b
(vi) 5 – 3t
(vii) 4p2q – 4pq2
(viii) 7mn
(ix) z2 – 3z + 8
(x) a2 + b2
(xi) z2 + z
(xii) 1 + x + x2
Solution:
(i) 4y – 7z is binomial. It contain 2 terms.
(ii) y2 is monomial. It contains 1 term.
(iii) x + y – xy is trinomial.lt contains 3 terms.
(iv) 100 is monomial. It contains 1 term.
(v) ab-a-b is trinomial.lt contains3 terms
(vi) 5 – 3t is binomial. It contains 2 terms.
(vii) 4p2q – 4pq2 is binomial.lt contains 2 terms.
(viii) 7mn is monomial. It contains 1 term.
(ix) z2 – 3z + 8 is trinomial. It contains 3 terms.
(x) a2 + b2 is binomial. It contain 2 terms.
(xi) z2 + z is binomial. It contains 2 terms.
(xii) 1 + x + x2 is trinomial. It contains 3 terms.

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Ex 12.1

Question 6.
State whether the given pair of terms is of like or unlike terms.
(i) 1,100
(ii) -7x, \(\frac{5}{2}\)x
(iii) – 29x, – 29y
(iv) 14xy, 42xy
(v) 4m2p,4mp2
(vi) 12xz, 12x2z2
Solution:

PairsFactors

Like / Unlike Terms

(i) 1,1Unlike
100,100
(ii) – 7x– 7, x1
5/2 x5/2, xLike
(iii) -29x-29, x
-29y– 29, yUnlike
(iv) 14 xy14, x, y
42 yx42, x, yLike
(v) 4m2p4, m, m, p
4mp24, m, p, pUnlike
(vi) 12xz12, x, z
12x2z212, x, x, z, z,       Unlike

Question 7.
Identify like terms in the following:
(a) – xy2, – 4yx2, 8x2, 2xy2, 7y, – 11x2, – 100x, -11yx, 20x2y, -6x2, y, 2xy, 3x.
(b) 10pq, 7p, 8q, – p2q2, – 7qp, – 100q, – 23, 12q2p2, -5P2, 41, 2405p, 78qp, 13p2q, – 9pq2, qp2, 701P2.
Solution:
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Ex 12.1 5

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 12 Algebraic Expressions Ex 12.1 Read More »

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area InText Questions

Haryana State Board HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area InText Questions and Answers.

Haryana Board 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area InText Questions

Try These (Page 205)

Question 1.
What would you need to find area or perimeter, to answer the following?
1. how much space does a black-board occupy?
2. What is the length of wire require to fence a rectangular flower bed?
3. What distance would you cover by taking two rounds of a triangular park?
4. How much plastic sheet do you need to cover a rectangular swimming pool?
Solution:
1. Perimeter of rectangular black board = 2 x (l + b)
2. Length of the wire = Perimeter of rectangular flower bed = 2 x (l + b)
3. Perimeter of rectangular park = 2(l + b).
4. Perimeter ofrectangular swimming pool = 2(l+b).

Try These (Page 206)

Question 1.
Experiment with several such shapes and cut-outs. You might find it useful to draw these shapes on squared sheets and compute their area and perimeter.
You have seen that increase in perimeter does not mean that area will also increase.
Question 2. Give two examples where the area increases as the perimeter increases.
Question 3. Give two examples where the area does not increase when perimeter increases.
Solution:
1. Area of rectangle = l × b
= 3 cm × 2 cm
= 6 cm2.
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area InText Questions 1

Perimeter of rectangle = 2 (l + b)
= 2 (3 + 2) = 2 × 5 = 10 cm. 2.

2. (a) Area of rectangle = l × b
= 4 cm × 3 cm = 12 cm2.
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area InText Questions 2
Perimeter of rectangle = 2(l + b)
= 2 (4 cm + 3 cm)
= 2 × 7 cm = 14 cm.

(b) Area of square (Fig.) = Side × side = 2 cm × 2 cm = 4 cm2.
Perimeter of square = 4 × side = 4 × 2 cm = 8 cm.
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area InText Questions 3

3. Area of square = 3 cm × 3 cm = 9 cm2
Perimeter of square = 4 × 3 cm = 12 cm.
Hence area decreases as the perimeter increases.

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area InText Questions

Try These (Page 210)

Question 1.
Each of the following rectangles of the length 6 cm and the breadth 4 cm is composed of congurent polygons. Find the area of each polygon.
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area InText Questions 4
Solution:
Since, the two parts are congruent to each other.
So, the area of any part is equal to the area of the other part.
Therefore the area of congurent polygons 1
= \(\frac{1}{2}\) (The area of rectangle)
= \(\frac{1}{2}\) (6 cm × 4 cm) = \(\frac{1}{2}\) × 24 cm2 = 12 cm2

Try These (Page 212)

Question 1.
Find the area of following parallelograms :
(i)
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area InText Questions 5
(ii) In a parallelogram ABCD, AB = 7.2 cm and the prependicular from con AB is 4.5 cm.
Solution:
Area of parallelogram = base × height
(i) Here, base = 8 cm,
height = 3.5 cm
∴ Area = 8 × 3.5 = 28.0 cm2
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area InText Questions 6

(ii) base = 8 cm,
height = 2.5 cm
Area = 8 × 2.5 = 20.0 cm2

(iii) Here base = 7.2 cm
height = 4.5 cm
(ii) Area of parallelogram = base × height
= 7.5 × 2.5 = 32.40cm2

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area InText Questions

Try These (Page 213)

Question 1.
Try the above activity with dirrerent types of triangles.
Solution:
Area of parallelogram = base × height
or, Area of parallelogram
= [ \(\frac{1}{2}\) × b × h + \(\frac{1}{2}\) × b × h ]
i.e. In a parallelogram,
Area of each triangle = \(\frac{1}{2}\) (b × h)

Question 2.
Take different paralelograms. Divide each of the parallelograms into two triangles by cutting along any of its diagonals. Are the triangles congruent?
Solution:
In a parallelogram have two triangle, ΔABD and ΔBDC.
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area InText Questions 10
In a parallellogram,
AB = DC andAD = BC
and AB || DC and AD || BC.
Hence, AB = DC, B = BD (common)
and AD = BC
∴ ∆ABD ≅ ∆BDC (SSS congruency)
So, by CPCT all angles are equal.

Try These (Page 219)

Question 1.
(a) Which square has the larger perimeter ?
(b) Which is larger, perimeter of smaller square or the circumference of the circle?
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area InText Questions 7
Solution:
(a) Perimeter of square = 4 × side According to fig. outer square is larger perimeter than inner square.
(b) Perimeter or circumference of circle
= 2πr [π = 22/7]
and perimeter of square = 4 × side
If side of square = diameter of circle = 14 cm
hence radius of circle = \(\frac{14}{2}\) = 7 cm
Now, Perimeter of square = 4 × 7 = 28 cm
and circumference of circle = 2 × \(\frac{22}{7}\) × 7
= 44 cm.
Hence, perimeter of square is smaller than circumference of circle.

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area InText Questions

Try These (Page 222)

Question 1.
Draw circles of different radii on a graph paper. Find the area by counting the number of squares. Also find the area by using the formula. Compare the two amswer.
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area InText Questions 8
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area InText Questions 9
Solution:
(i) radius of circle = 1 cm
d = 2cm
hence, side of square = 2 cm
Area of square = (side)2
= (2)2 = 4 cm2

(ii) r = 2 cm, ∴ d = 4 cm
Area of Square = (4)2 = 16cm2

(iii) r = 3 cm, ∴ d = 6 cm
Area of Square = (6)2 = 36 cm2
If the area by counting the number of square and compare the answer, we get.
Area circle = Area of Square

Try These (Page 225)

Question 1.
Convert the following:
(i) 50 cm2 in mm2
(ii) 50 ha in m2
(Hi) 110 m2 in cm2
(iv) 1,000 cm2 in m2
Solution:
(i) ∵ 50 cm2 = 50 × 100 mm2
= 5000 mm2

(ii) ∵ 1 hectare = 10,000 m2
∴ 2 hectare = 2 × 10,000 m2
= 20,000 m2

(iii) ∵ 1 m2 = 10,000 cm2
∴ 10 m2 = 10 × 10,000 cm2
= 1,00,000 cm2

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area InText Questions

(iv) ∵ 10000 cm2 = 1 m2
∴ 12 = \(\frac{1}{10000}\)m2
∴ 1000 cm2 = \(\frac{1}{10000}\) m2 × 1,000
= \(\frac{1}{10}\)cm2 = 0.1 m2

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area InText Questions Read More »

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.3

Haryana State Board HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.3 Textbook Exercise Questions and Answers.

Haryana Board 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area  Exercise 11.3

Question 1.
Find the circumference of the circles with the following radii :
(a) 10 cm
(b) 28 mm
(c) 20 cm[Take π=22/7]
Solution:
Circumference of the circle = 2πr
or C = 2πr
(a) r = 10 cm
C = 2πr
= 2 × \(\frac{22}{7}\) × 10 = \(\frac{440}{7}\) = 62.86

(b) r = 28 mm
C = 2 × \(\frac{22}{7}\) x 28 = 176cm

(c) r = 20 cm
C = 2 × \(\frac{22}{7}\) x 20
= \(\frac{880}{7}\) = 125.7 cm

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.3

Question 2.
Find the area of the following circles:
(a) radius = 14mm
(b) diameter =49 m
(c) radius =5 cm [Take π= 22/7]
Solution:
Area of circle = πr2, where π= \(\frac{22}{7}\)
(a) r = 14mm
A = \(\frac{22}{7}\) × (14)2
=\(\frac{22}{7}\) × 14 × 14 = 316 mm2.

(b) d = 49 cm, r = \(\frac{49m}{2}\)
∴ A = \(\frac{22}{7} \times \frac{49}{2} \times \frac{49}{2}\)
= 1886.5m2.

(c) r = 5cm
∴ A= \(\frac{22}{7}\) × (5)2
= \(\frac{22}{7}\) × 5 × 5 = 78.57 cm2.

Question 3.
If the circumference of a circular sheet is 154 m, find its radius. Also find the area of the sheet.
[Tube π = 22/7]
Solution:
Circumference of circular sheet = 2πr
or, 154m = 2 × \(\frac{22}{7}\) × r
or, \(\frac{44}{7}\) r = 154 m.
or, 44r = 154 × 7
∴ r = \(\frac{154 \times 7}{44}=\frac{49}{2}\)
r = 24.50cm
Area of circular sheet = 2πr2
= \(\frac{22}{7}\) × 24.50 × 24.50 = 1886.5 cm2.

Question 4.
A gardener wants to fence a circular gardezi of thc diameter 21 ni. Find the length of the rope he needs to purchase, if lic makes 2 rounds of feiice. Also find the cost of the rope, ¡lit cost Rs. 4 per meter.
[Take π = 22/7]
Solution:
d = 21 m
∴ r = \(\frac{21}{2}\)
Circumference of circular
garden = 2πr
or,length of the rope
= Circumference of garden = 2πr = 2 × \(\frac{22}{7} \times \frac{21}{2}\) = 66m
∴ length of the 2 rounds of the fence
= 2 × 66 rn = 132 m
The cost of 132 m rope = 132 × 4 = Rs.528.

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.3

Question 5.
From a circular sheet of radius 4 cm, a circle of radius 3 cm is removed (Fig. 11.30). Find the area of the remaining sheet.
[Take π = 22/7]
im 1
Solution:
Radius of the circular sheet (R) = 4 cm
Radius of the removed circular sheet (inner circle)
(r) = 3 cm
Since
Area of a circle = π × (Radius)2
Area of the remaining sheet = Area of outer circle – Area of inner circle = πR2 – πr2 = π[R2 – r2]
= π(R + r) (R – r)
= 3.14 (4 + 3) (4 – 3) cm2
= 3.14 (7) (1) cm2 = 21.98 cm2

Question 6.
Saima wants to put a lace on the edge of a circular table cover of diameter 1.5 m. Find the length of the lace required and also find its cost if one meter of the lace cost Rs. 15. [Take π = 3.14]
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.3 2
Solution:
d = 1.5 m,
r = \(\frac{1.5}{2}\) m
=> Circumference of the table cover = 2πr
= 2 × 3.14 × \(\frac{1.5}{2}\)m
= 4.71m
∴ Length of the lace required = 4.71 m
∴ Cost of the lace = Rs. 4.71 × 15 = Rs. 70.65.

Question 7.
Find the perimeter of the adjoining Fig. , which is a semicircle including its diameter.
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.3 3
Solution:
Perimeter or circumference of semicircle = \(\frac{2 \pi r}{2}\)
= πr
= \(\frac{22}{7}\) × 10 cm
= \(\frac{220}{7}\) cm = 31.43 cm.

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.3

Question 8.
Find the cost of polishing a circular table-top of diameter 1.6 m, if the rate of polishing is Rs. 15 per sq. m.
[Take π = 3.14]
Solution:
Diameter of the table-top = 1.6 m
∴ Radius = \(\frac{1.6}{2}\)
= 0.8 m
∴ Area of the table-top = πr2
= 3.14 × (0.8)2 m2
= 3.14 × 0.64 m2
= 2.0096 m2
∴ Cost of polishing the table-top
= Rs. 2.0096 × 15
= Rs. 30.144.

Question 9.
Shazli took a wire of length 44 cm and bent into the shape of a circle. Find the radius of that circle. Also find the area. If the same wire is bent into the shape of a square, what will be the length of each of its side ? Which figure encloses more area circle or square ? [Take π = 22 / 7]
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.3 4
Solution:
Circumference of circle = 2πr
or, 44 cm = 2 × \(\frac{22}{7}\) x r,
or, 44 r = 44 × 7
∴ r = \(\frac{44 \times 7}{44}\) = 7 cm
∴ radius of circle = 7 cm
∴ area of circle = πr2
= \(\frac{22}{7}\) × 7 × 7 = 154 cm2
Now, circumference of circle = perimeter of square
or 44 cm = 4 × side,
4 × side = 44 cm
∴ side = \(\frac{44}{4}\) = 11 cm.
Area of square = side × side = 11 cm × 11 cm = 121 cm2.
Hence, area of circle is larger than area of square.
More area of circle = 154 – 121 = 33 cm2.

Question 10.
From a circular card sheet of radius 14 cm, two circles of radius 3.5 cm and a rectangle of length cm and breadth 1 m are removed, (as shown in Fig.) Find the area of the remaining sheet.
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.3 5
[Take π = 22/7]
Solution:
From the figure,
Area of circular card sheet = πr2
= \(\frac{22}{7}\) × 14 × 14 [∵ r = 14 cm]
= 616 cm2.
Area of two circles
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.3 7
Area of rectangle
= l × b = 3 × 1 = 3 cm2.
[∵ l = 3 cm, b = 1 cm]
hence area of the remaining sheet
= Area of circular card sheet – (Area of two circles + area of rectangle)
= 616 cm2 – (77 cm2 + 3 cm2)
= 616 cm2 – 80 cm2 = 536 cm2.

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.3

Question 11.
A circle of radius 2 cm is cut out from a square piece of an aluminium sheet of side 6 cm. What is the area of the left over aluminium sheet ?
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.3 6
[Take π = 3.14}
Solution:
Area of square piece = side × side
= 6 × 6 = 36 cm2.
Area of circle = πr2 = 3.14 × 2 × 2
= 12.56 cm2.
Area of the left over aluminium sheet = Area of square piece – Area of circle
= 36 cm2 – 12.56 cm2 = 23.44 cm2.

Question 12.
The circumference of a circle is 31.4 cm. Find the radius and the area of the circle ? [Take π = 3.14]
Solution:
Circumference of a circle = 31.4 cm
2πr = 31.4 cm
2 × \(\frac{22}{7}\) × r = 31.4cm
∴ r = 31.4 × \(\frac{7}{22} \times \frac{1}{2} \mathrm{cm}\)
r = 5 cm
Area of the circle = πr2
= 3.14 × 5 × 5 cm2 = 3.14 × 25 cm2 = 78.5 cm2.

Question 13.
A circular flower bed is surrounded by a path 4 m wide. The diameter of the flower bed is 66 m. What is the area of this path ?
[Take π = 3.14]
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.3 8
Solution:
Wide of path = 4 m
Outer circular diameter = 66 m + 4 + 4 = 74 m
∴ r = \(\frac{74}{2}\)= 37 m.
Inner circular diameter = 66 m
∴ r = \(\frac{66}{2}\)= 33 m.
The area of this path = Area of outer circular flower bed – Area of inner circular flower, bed.
= π[(37 m)2 – (33 m)2]
= \(\frac{22}{7}\) [1369 – 1089] m2
= \(\frac{22}{7}\) × 280 m2 = 880 m2
or, 3.14 × 280 m2 = 879.2 m2.

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.3

Question 14.
A circular flower garden has an area of about 314 m2. A sprinkler at the center of the garden can cover an area that has a radius of 12 m. Will the sprinkler water the entire garden ? [Take π =3.14]
Solution:
Area of circular flower garden = πr2
314 m2 = πr2
\(r^{2}=\frac{314 \mathrm{~m}^{2}}{\pi}=\frac{314}{3.14}=\frac{31400}{314}=100 \mathrm{~m}^{2}\)
∴ r = 10 m
But radius of sprinkler water = 12 m
∴ Area of sprinkler water = πr2
= 3.14 × 12 × 12 = 452.16 m2.
Yes, because the area of sprinkler water is greater than area of circular flower garden.

Question 15.
Find the circumference of the inner and the outer circle as shown in
[Take π = 3.14]
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.3 9
Solution:
Radius of the outer circle = 19 m
∴ Circumference of the outer circle = 2π r = 2 × 3.14 × 19 m = 119.32 m
Radius of the inner circle = 19 m – 10 m = 9 m
∴ Circumference of the inner circle = 2π r = 2 × 3.14 × 9m = 56.52 m.

Question 16.
How many times the wheel of radius 28 cm must rotate to go 352 m.
[Take π = 22/7]
Sol. Radius of the wheel (r) = 28 cm
Circumference of the wheel = 2πr cm = 2x \(\frac{22}{7}\) × 28cm = 176 cm
∴ Number of times the wheel must rotate to go 352 m
= \(\frac{352 \times 100}{176}\) = 200

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.3

Question 17.
The minute hand of a circular clock is 15 cm long. How far does the tip of the minute hand move in 1 hour.
[Take π = 3.14]
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.3 10
Solution:
Circumference of circular clock = 2πr
= 2 ×3.14 × 15 [π = 15 cm]
= 94.20 cm
1 hour = 60 minute
In one hour the tip of the minute hand complete the one revolution
= The circumference of the circular clock.
hence the distance of the moving minute hand = 94.20 cm.

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.3 Read More »

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.4

Haryana State Board HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.4 Textbook Exercise Questions and Answers.

Haryana Board 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area  Exercise 11.4

Question 1.
A garden is 90 m long and 75 m broad. A path 5 m wide is to be built outside and around it. Find the area of the path. Also find the area of the garden in hectare.
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.4 1
Solution:
Area of the garden = l x b
= 90 x 75 m2 = 6750 m2
= \(\frac{6750}{10000}\)hectare = 0.675 hectare.
Area of the rect angle PQRS = l x b
= (90 + 5 + 5) x (75 + 5 + 5)
= 100 m x 85 m = 8500 m2
= \(\frac{8500}{10000}\) hectare = 0.850 hectare
∴ Area of the path = Area of the recangle PQRS – Area of the rectangle ΔBCD
= 0.850 hect – 0.675 hect.
∴ 8500-6750 = 1750 m2
= 0.175 hectare.

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.4

Question 2.
A 3m wide path runs outside around a rectangular park of the length 125 m and the breadth 65 m. Find the area of the path.
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.4 2
Solution:
For outside rectangle
Length = 125 + 3 + 3 = 131 m
Breadth = 65+ 3 + 3 = 71 m
Area of external rectangle = 131 x 71 = 9301 m2.
For internal rectangle
Length = 125 m
Breadth = 65 m
Area of inner rectangle
= 125 x 65 = 8125 m2
Area of path = 9301 – 8125 = 1176 m2.

Question 3.
A picture is
painted on a cardboard 8 cm long and 5 cm wide such that there is a margin of 1.5 cm along each of its sides. Find the total area of the margin.
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.4 3
Solution:
Let us represent the card board of length 8 cm and width 5 cm by the rectangle ABCD, and the painting by the rectangle EFGH as shown in Fig.
∵ AB = 8 cm, BC = 5 cm
∴ EF = (8-2 x 1.5) cm
= (8 – 3) cm = 5 cm
and FG = (5 — 2 x 1.5) cm
= (5 – 3) cm = 2 cm
∴ area of margin
= Area of rectangle ABCD – Area of rectangle EFGH.
= 8 cm x 5 cm – 5 cm x 2 cm
= 40 cm2 – 10 cm2 = 30 cm2.

Question 4.
A verandah of width 2.25 m is constructed all along outside room which 5.5 m long and 4 m wide. Find
(i) the area of the verandah.
(ii) the cost of cementing the floor of the verandah at the rate ofRs. 200 per m2.
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.4 4
Solution:
Let us represent the room 5.5 m long and 4 m wide by the rectangle ABCD and the verandah 1.25 m wide all along the outside of the room by the rectangle EFGH as shown in Fig. 11.44.
Now, EF = 2.25 m + 5.5 m + 2.25 m = 10 m
and FG = 2.25 + 4 m + 2.25 m = S.5 m
Therefore the area of the verandah,
= Area of rectangle EFGH – Area of rectangle ABCD
= 10 m x 8.5 m – 5.5 m x 4 m
= 85.0 m2 – 22.0 m2 = 63 m2.
Rate of cementing of the floor = Rs. 200 per sq. m.
∴ total cost of cementing = Rs. 200 x 63
= Rs. 6000. =Rs. 12,600.

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.4

Question 5.
A path 1 m wide is built along the border inside a square garden of side 30 m. Find
(i) the area of the path
(ii) the cost of planting grass in the remaining portion of the garden at the rate of Rs. 40 per m3.
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.4 5
Solution:
Let us represent the square garden of side 30 m by the square ABCD and the path along the border by shaded region as shown as Fig. 11.48.
Area of the remaining portion of the garden = Area of square EFGH
Now, side of square EFGH
= (30 – 2 x 1) m = 28 m
So, the area of the remaining portion of garden = 28 m. x 28 m = 784 m2.
Because, rate of covering the remaining
portion of the garden by grass
= Rs, 40.00 per m2.
∴ Cost of covering it by grass = Rs. 40.00 x 784 = Rs. 31360.00.

Question 6.
Two cross
roads, each of width 10 m, cut at right angles through the centre of a rectangular park of ?
the length 700 m and the breadth 300 m and parallel to its sides. Find the area of the roads. Also find the area of park excluding cross roads. Give the answer in hectares.
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.4 6
Solution:
Length = 700 m
Breadth = 300 m
Area of road parallel to length
= 700 x 10 = 7000 m2
Area of road parallel to breadth
= 300 x 10 = 3000 m2
Area-of common square = 10 x 10 = 100 m2
∴ Area of roads = 7000 + 3000-100 = 9900 m2.
Now, the area of park excluding the cross
road
= (Area of rectangular park – Area of roads)
= [(700 x 300) m2-9900 m2]
= (210000 m2-9900 m2)
= 200,100 m2.
∵ 10000 m2 = 1 hectare
∴ 1m2 = \(\frac{1}{10000}\) hectare
∴ 200100 m2 = \(\frac{1}{10000}\) x 200100
= \(\frac{2001}{100}\) = 20.01 hec
= 20.01 hectare.

Question 7.
Through „ a rectangular Held of the length 90 m and the breadth 60 m, two roads are constructed which are parallel to the sides and cut each other at right angles through the centre of the fields. If the width of each road is 3 m, find
(i) the area covered by the roads
(ii) the cost of constructing the roads at the rate ofRs. 110 per cm2.
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.4 7
Solution:
For field Length = 90 m
Breadth = 60 m
width of road = 3m
Area of road parallel to length
= 90 x 3 = 270 m2
Area of road parallel to breadth
= 60 x 3 = 180 m2
Area of common square = 3 x 3 = 9 m2

(i) Area of roads = 270 + 180 – 9 = 441 m2
(ii) Rate of construction = Rs. 110 per m2
Cost of constructing roads = 110 x 441 = Rs. 48510.

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.4

Question 8.
Pragya wrapped a cord around a circular pipe of the radius 4 cm (shown below) and cut off the length required of the card. Then she wrapped it around the square box of the side 4 cm (also shown). Did she have any cord left ?
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.4 8
Solution:
Circumference of circulare pipe
= 2πr
= 2 x 3.14 x 4 [∵ r = 4]
= 25.12 cm
Perimeter of circular pipe
= 4 x side
= 4 x 4 cm = 16 cm
Cordleft = 25.12 — 16 = 9.12cm

Question 9.
The Fig.
11.49, represents a rectangular lawn with a circular flower bed in the middle. Find.
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.4 9
(i) the area of the whole land
(ii) the area of the flower bed
(iii) the area of the lawn excluding the area of the flower-bed
(iv) the circumference of the flower bed.
Solution:
(i) The area of whole rectangular lawn = l x b
length = 5m
breadth = 10 m
∴ area of the whole rectangular lawn
= l x b = 5 x 10 = 50 m2.

(ii) Area of circular flower bed = πr2
= 22 x (1)2
[r = \(\frac{\mathrm{d}}{2}=\frac{2}{2}\) = 1m]
= 22 m2.

(iii) Area of lawn excluding area of flower bed
= [(Area of rectangular whole land) – (Area of circular flower bed)]
= (50 – 20) m2 = 30 m2.

(iv) Circumference of flower-bed = 2πr
= 2 x \(\frac{22}{7}\) x 1 = \(\frac{44}{7}\) = 6.28 m (approx.)

Question 10.
Find the area of shaded portion.
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.4 10
Solution:
(i) Area of rectangle ABCD = l x b
length = 10 cm
breadth = 18 cm
∴ area of rectangle = 10 x 18 = 180 cm2.
Now,area of ΔEAF
= \(\frac{1}{2}\) b x h = \(\frac{1}{2}\) x 6 x 10
= \(\frac{60}{2}\) = 30 cm2,

and area of of ΔEBC
= \(\frac{1}{2}\) b x h = \(\frac{1}{2}\) x 8 x 10
= \(\frac{80}{2}\) = 40 cm2,
Area of shaded portion
= [(Area of rectangle ΔBCD) – (Area of ΔEAF + area of ΔEBC)]
= [(180)-(40 + 30)3 = [180 — 70] = 110 cm2,

(ii) Area of squares PQRS = Side x side side = 20 cm
∴ area of square = 20 x 20 = 400 cm2.
Now,area of ΔTSU
= \(\frac{1}{2}\) b x h = \(\frac{1}{2}\) x 10 x 10
= \(\frac{100}{2}\) = 50cm2
Now,area of ΔQPT
= \(\frac{1}{2}\) b x h = \(\frac{1}{2}\) x 10 x 20
= \(\frac{200}{2}\) = 100cm2
andarea of ΔQRU
= \(\frac{1}{2}\) b x h = \(\frac{1}{2}\) x 10 x 20
= \(\frac{200}{2}\) = 100cm2

Area of shaded portion = [(Area of square PQRS) – (Area of ΔTSU) + (Area of ΔQPT) + (Area of ΔQRU)]
= [(400) – (50 + 100 + 100)] cm2
= (400 – 250) cm2 = 150 cm2.

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.4

Question 11.
Find the area of the quadrilateral ABCD. Here, AC = 22 cm, BM = 3 cm, DN = 3 cm, and BM ⊥ AC, DN ⊥ AC.
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.4 11
Solution:
In AABC, height = 3 cm base = 22 cm
∴ area of ΔABC = \(\frac{1}{2}\) x b x h
= \(\frac{1}{2}\) x 22 x 3
= \(\frac{66}{2}\) = 33 m2
And area ΔADC,
height = 3 cm
base = 22 cm
∴ area of ΔADC = \(\frac{1}{2}\) x b x h
\(\frac{1}{2}\) x 22 x 3 = \(\frac{66}{2}\) = 33 m2
∴ Area of quadrilaterial ABCD = Area of ΔABC + Area ΔADC
= (33 + 33) cm2 = 66 cm2.

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.4 Read More »

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.2

Haryana State Board HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.2 Textbook Exercise Questions and Answers.

Haryana Board 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area  Exercise 11.2

Question 1.
Find the area of each of the following parallelograms :
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.2 1
Solution:
(a) Length of base (6) = 7 cm
height (h) = 4 cm
∴ Area of the parallelogram
=6 x A = (7 x 4) cm2 = 28 cm2.

(b) The length of base = 5 cm height (h) = 3 cm
∴ Area of the parallelogram
= b x h = (5 x 3) cm2 = 15 cm2.

(c) The length of base = 2.5 cm
height (h) = 3.5 cm
∴ Area of the parallelogram
=b x h = (2.5 x 3.5) cm2 = 8.75 cm2.

(d) The length of base (6) = 5 cm
height (h) = 4.8 cm
∴ Area of the parallelogram
=b x h = (5 x 4.8) cm2 = 24.0 cm2.

(e) The length of base (b) = 2 cm
height (h) = 4.4 cm
∴ Area of the parallelogram
=b x h = (2 x 4.4) cm2 = 24.0 cm2.

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.2

Question 2.
Find the area of each of the following triangles:
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.2 2
Solution:
(a) The length of base (b) = 4 cm
height (h) = 3
∴ Area of triangle = \(\frac{1}{2}\) x b x h = \(\frac{1}{2}\) x 3 x 4 = \(\frac{12}{2}\) = 6 cm2.

(b) base (b) = 4 cm
height (h) = 3
∴ Area of triangle = \(\frac{1}{2}\) x b x h = \(\frac{1}{2}\) x 3 x 4 = \(\frac{16}{2}\) = 8 cm2.

(c) base (b) = 3 cm
height (h) = 4
∴ Area of triangle = \(\frac{1}{2}\) x b x h = \(\frac{1}{2}\) x 3 x 4 = \(\frac{12}{2}\) = 6 cm2.

(d) base (b) = 3 cm
height (h) = 2
∴ Area of triangle = \(\frac{1}{2}\) x b x h = \(\frac{1}{2}\) x 3 x 2 = \(\frac{6}{2}\) = 3 cm2.

Question 3.
Find the missing values :

BaseHeightArea of the parallelogram
(a) 20 cm
(b) ………….
(c) ………….
(d) 15.6cm
 ………….
15 cm
8.4 cm
………….
246 cm2
154.5 cm2
48.72 cm2
16.38 cm2

Solution:
(a) Base = 20 cm,
Area of the parallellogram = 246 cm2
Height = \(\frac{\text { Area }}{\text { Base }}=\frac{246}{20}\) cm
= 12.3 cm
∴ The missing value (height) = 12.3 cm2

(b) Height = 15 cm,
∴ Area of the parallelogram = 154.5 cm2
Area of the parallelogram = b x h
⇒ 154.5 = b x 15
⇒ b = \(\frac{154.5}{15}\) = 10.3 cm
∴ The missing value (base)
= 10.3 cm

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.2

(c) Height = 8.4 cm,
Area of the parallelogram
= 48.72 cm2
Let the base of the parallelogram = b cm
∴ b x h = 48.72
⇒ b x 8.4 = 48.72
b = \(\frac{48.72}{8.4}\) = 5.8 cm
Thus, the missing value (base) = 5.8 cm

(d) Base (6) = 15.6 cm,
Area of the parallellogram
= 16.38 cm2
Let the height be = h cm
b x h = 16.38 cm2
⇒ 15.6 x h = 16.38 cm2
⇒ h = \(\frac{16.38 \mathrm{~cm}^{2}}{15.6 \mathrm{~cm}}\) = 1.05 cm.
Thus the missing value (height) = 1.05 cm

Question 4.
Find the missing value.

BaseHeightArea of the triangle
(a)    15 cm
(b) ………….
(b)   22 cm
 ………….
31.4 mm
………….
87 cm2
1256 mm2
170.5 cm2

(i) Here,
Base(b) = 15 cm
Area of Triangle = 87cm2
Let Height = h
∴ Area of Triangle = \(\frac{1}{2}\) x b x h
⇒ 87 = \(\frac{1}{2}\) x 15 x h
⇒ 87 x 2 = 15h
⇒ \(\frac{87 \times 2}{15}\) = h
⇒ h = \(\frac{174}{15}\)
= 11.6 cm.
The missing value (height) = 11.6 cm

(ii) Here,
Height (h) = 31.4 mm
Area of Triangle = 1256 mm2
Let, Base = b mm
∴ \(\frac{1}{2}\) x b x h = 1256
⇒ \(\frac{1}{2}\) x 6 x 31.4 = 1256
⇒ b = \(\frac{2 \times 1256}{31.4}\)
∴ b = 80 mm
The missing value Base (b)
= 80 mm.

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.2

(iii) Here,
Base (b) = 22 cm
Area of Triangle = 170.5 cm2
Let, Height = h cm
∴ \(\frac{1}{2}\) x b x h = 170.5 cm2
⇒ \(\frac{1}{2}\) x 22 x h = 170.5 cm2
⇒ h = \(\frac{2 \times 170.5}{22}\) cm2
= 15.5 cm.

Question 5.
PQRS is a parallelogram. QM is the height from Q to SR and QN is the height from Q to PS. If SR = 12 cm and QM = 7.6 cm. Find:
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.2 3
(a) the area of the parallelogram PQRS.
(b) QN, if PS = 8 cm.
Solution:
(a) QM (height) = 7.6 cm
SR (base) = 12 cm
∴ Area of parallelogram PQRS
= b x h = (12 x 7.6) cm2 = 91.2 cm2.

(b) QN (height) = ?
PS (base) = 8 cm.
and area of parallelogram PQRS = 91.2 cm2
∴ Area of parallelogram PQRS = base x height
91.2 cm2 = 8 cm x h
or h = \(\frac{91.2 \mathrm{~cm}^{2}}{8 \mathrm{~cm}}\)
(QN)height = 11.4 cm.

Question 6.
DL and BM are the heights on sides AB & AD respectively of parallelogram ABCD. If the area of parallelogram is 1470
cm2 and AB = 35 cm and AD = 49 cm. Find the length of BM and DL.
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.2 4
Solution:
In parallelogram ABCD,
AB (base) = 35 cm
∴ Area of parallelogram = 1470 cm2
DL (height) = ?
Area of parallelogram = b x h
h = \(\frac{1470}{35}\)
or, height (DL) = 42 cm
And AD(base) = 49 cm
BM (height) = ?
Area of parallelogram = 1470 cm2
∴ Area of parallelogram = b x h
1470 = 49 x h
or, h = \(\frac{1470}{49}\)
or, height (BM) = 30 cm.

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.2

Question 7.
ΔABC is right angle at A. AD is per-pendicular BC. If AB = 5 cm, BC = 13 cm and AC = 12 cm. Find the area of AABC. Also find the length of AD.
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.2 5
Solution:
In a right angled AABC,
base = 12 cm,
height = 5 cm
∴ Area of a right angled triangle = \(\frac{1}{2}\) x b x h
= \(\frac{1}{2}\) x 12 x 5
= 30 cm2.
If base = 13 cm,
height (AD) = ?
Area = \(\frac{1}{2}\) xb x h = \(\frac{1}{2}\) x 13 x AD
or 30 cm2 = \(\frac{13 \mathrm{AD}}{2}\)
or 13 AD = 30 x 2 = 60 cm2
∴ AD = \(\frac{60 \mathrm{~cm}^{2}}{13 \mathrm{~cm}}\) = 4.62cm
And, Second method : From Hero’s formula,
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.2 6

Question 8.
AABC is isosceles with AB = AC =
7,5 cm, and BC = 9 cm.
The height AD from A to BC is 6 cm. Find the area of ∆ABC. What will be the height from C to AB 8 i.e., CE.
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.2 7
Solution:
In a ∆ABC, base = 9 cm
height = 6 cm
∴ Area of AABC = \(\frac{1}{2}\) x b x h
= \(\frac{1}{2}\) x 9 x 6 = 27 cm2.
Now, In a ∆ABC, if base = 7.5 cm and
height = ?
∴ Area of a ABC = \(\frac{1}{2}\) x base x height
27cm2 = \(\frac{1}{2}\) x 7.5 cm CE
or 7.5 cm x CE = 27 cm2 x 2
or CE = \(\frac{54 \mathrm{~cm}^{2}}{7.5 \mathrm{~cm}}\)
∴ height, CE = 7.2

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.2 Read More »

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.1

Haryana State Board HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.1 Textbook Exercise Questions and Answers.

Haryana Board 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area  Exercise 11.1

Question 1.
The length and breadth of a rectangular piece of land is 500 m and 300 m respectively. Find:
(i) its area
(ii) the cost of the land ofl m2 is Rs. 10000.
Solution:
(i) The area of rectangular piece of land = l x b = 500 m x 300 m = 150000 m2.
(ii) The cost of 1 m2 of the land = Rs. 10000
∴ the cost of 150000 m2
= Rs. 10000 x 150000 m2 = Rs. 1,50,00,00,000.

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.1

Question 2.
Find the area of a square park whose perimeter is 320 m.
Solution:
Perimeter of square = 4 x side
320 m = 4 x side
or, 4 x side = 320 m
or side = \(\frac{320}{4}\)m = 80 m.
So, area of square = side x side
= 80 m x 80 m = 6400 m2.

Question 3.
Find the breadth of the rectangular plot of land, if its area is 440 m2. and the length is 22 m. Also find its perimeter.
Solution:
The area of rectangular plot = 440 sq. m.
Length = 22 m
Breadth = ?
So, the area of rectangular plot = l x b
440 sq. m. = 22 m x breadth (b)
or, 22 m x breadth = 44 sq. m
or b = \(\frac{440 \mathrm{~m}^{2}}{22 \mathrm{~m}}\) = 20 m.
Perimeter of rectangular plot of land = 2 (l+b)
= 2 x (22 m + 20 m)
= 2 x 42 = 84 m

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.1

Question 4.
The perimeter of rectangular sheet is 100 cm. If the length is 35 cm, find its breadth. Also find its area.
Solution:
Perimeter of rectangular sheet = 100 cm
Length = 35 cm
Breadth = ?
Area of rectangular sheet = ?
∴ Perimeter of rectangular sheet = 2 x (l + b)
100 m = 2(35 + 6)
or, 100 cm = 70 + 2b
or, 100 – 70 = 2b
or, 30 = 2b
or, b = \(\frac{30}{2}\) = 15
∴ breath = 15 cm
And, Area = l x 6 = 35 x 15
∴ Area = 525 cm2.

Question 5.
The area of square park is the same as of a rectangular park. If the side of the square park is 60 m and the length of the rectangular park is 90 m, find the breadth of the rectangular park.
Solution:
The area of the square park
= side x side = 60 m x 60 m = 3600 m2.
So, according to question,
Area of square park
= area of rectangular park
∴ 3600 m2
= area of rectangular park
Now, Area of rectangular park = l x b
3600 m2
= 90 x b
or, b = \(\frac{3600 \mathrm{~m}^{2}}{90 \mathrm{~m}}\) = 40 cm
Hence the breadth of the rectangular park = 40 m.

Question 6.
A wire is in the shape of a rectangle. Its length is 40 cm and breadth is 22 cm. If the same wire is rebent in the shape of a square, what will be the measure of each side. Also find which shape enclose more area.
Solution:
length of rectangle = 40 cm
breadth of rectangle = 22 cm
Since, perimeter of rectangle = perimeter of square
Hence 2(1 + 6) = 4 x side
or, 4 x side = 2(1 + 6)
∴ side = \(\frac{2(1+\mathrm{b})}{4}=\frac{2 \times(40 \mathrm{~cm}+22 \mathrm{~cm})}{4}=\frac{2 \times 62 \mathrm{~cm}}{4}\)
Side of square =31 cm.
Now, Area of rectangle = l x b
= 40 cm x 22 cm = 880 cm2.
Area of square = side x side = 31 cm x 31 cm
= 961 cm2.
Hence, square encloses more area.

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.1

Question 7.
The perimeter of a rectangle is 130 cm. If the breadth of the rectangle is 30cm, find its length. Also find the area of the rectangle.
Solution:
Perimeter of rectangle = 130 cm
Length = ?
Breadth = 30 cm
Area of rectangle = ?
Now,Perimeter of rectangle = 2(l + b)
130 = 2(l + 30)
or, 130 = 2l + 60
or, 130 – 60 = 2l
or, 70 = 2l
or, l = \(\frac{70}{2}\) = 35 cm.
∴ Length = 35 cm
And, Area of rectangle = l x b
= 35 x 30
= 1050 cm2.

Question 8.
A door of length 2 m and breadth 1 m is fitted in a wall. The length of the wall is 4.5 m and the breadth is 3.6 m. Find the cost of white washing the wall, if the rate of white washing of the wall is Rs. 20 per m2.
HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.1 1
Solution:
Area of a door = l x b
= 1 m x 0.5 = 0.5 m2.
Area of the wall = l x b
= 4.5m x 3.6m=16.20m2.
∴ Area of the = 16.20 – 0.5 = 15.70 m2.
rest of the wall
Now, ∵ The rate of white washing of the 1 m2 wall = 20 Rs.
∴ The rate of white washing of the 15.70 m2 wall = 15.70 x 20 = Rs. 314.

HBSE 7th Class Maths Solutions Chapter 11 Perimeter and Area Ex 11.1 Read More »